Sobota, 08 Srp 2020
Nemáte koho volit? Email

Vážení sousedé,

zdá se Vám, že všichni politici před volbami slibují modré z nebe a po svém zvolení na sliby okamžitě zapomenou, protože jim jde jen o moc a vlastní prospěch? Před 15 lety mi jeden začínající politik, jmenuje se Petr Štěpánek, nabídl pomoc v našem boji proti nárůstu dopravy na magistrále. Vrátil se tehdy z několikaletého pobytu v USA a líčil mi, jak se v New Yorku podařilo pod tlakem občanů změnit jednu rušnou dálnici na městskou třídu, a že tohle se musí stát u nás s magistrálou.

Víte, že už tehdy jsme asi čtyři roky bojovali proti výstavbě nájezdových a sjízdných ramp na magistrálu a Petr nám pomáhal radami a dostal náš problém do médií. Stavbu ramp jsme tehdy zastavili. Snažil se i dále pomáhat občanským sdružením, která bojovala proti developerským projektům v rámci koalice občanských sdružení SOS. Potom mi řekl, že když se nám nedaří prosadit naše věci po občanské stránce, musíme vyvinout tlak i po stránce politické a já kvůli němu vstoupila do Strany zelených a posléze se stala zastupitelkou na Praze 4. On se stal v roce 2006 radním pro životní prostředí na magistrátu a podařilo se mu prosadit v Radě přes značný odpor padesátku na magistrále. Díky němu jsme se dozvěděli, že město hodlá prodat zelený pás s lipovou alejí, on společně s kolegy ze SZ a jiných opozičních stran a s občany proti prodeji vehementně protestoval. Z materiálů, které jsme od něj dostali, jsme zjistili, že investor je propojený s pražskou mafií. Právě kvůli korupčním kauzám ODS ze své funkce po dvou letech odstoupil. Přesto se bral za lidi postižené hlukem dále a v loňském roce jako opoziční zastupitel navrhl, aby město vyhradilo z rozpočtu dvě stě milionů korun na protihluková opatření na magistrále a na Spořilově.

 

Petr Štěpánek před lety založil protikorupční občanské sdružení Oživení a proti pražské mafii, zejména její odnoži na Praze 4 společně s občany bojuje i právní cestou. Podal s nimi trestní oznámení kvůli nevýhodné směně pozemků na Kavčích horách, při níž Městská část Praha 4 přišla o desítky milionů korun, a kde má v parku stavět obří bytovku firma spojená s Romanem Janouškem. Inicioval vznik o.s. 4 - Občanská, které bojuje proti předraženým dodávkám tepla poskytované již druhým rokem 4 - Energetickou, akciovou společností Prahy 4 a společně s občany podal nedávno na tuto společnost dvě trestní oznámení.

Petr Štěpánek nemluví pouze o přeměně magistrály v městskou třídu, nevykřikuje pouze hesla „méně betonu a více zeleně“ či „zabráním korupci“. Celých těch patnáct let, co ho znám, aktivně bojuje za správné věci a věří, že jednou tu bude silná občanská společnost, v níž budou muset politikové občany respektovat a pracovat v jejich zájmu a ne ve svém vlastním. V Senátu ho potřebujeme právě proto, že někteří politikové se neustále snaží vrátit věci o dvacet let zpátky, prosazovat či novelizovat zákony, které by omezily práva občanů rozhodovat o místě, kde žijí, např. stavební zákon, zákon o ochraně přírody, nový hlukový zákon, který má dokonce zrušit venkovní limity hluku, aby občané jako jsme my nemohli bránit své zdraví. On chce v Senátu mimo jiné prosadit zákon o sociálním bydlení, aby senioři i postižení občané měli kde bydlet a nekončili na ulici. Celých těch patnáct let, co ho znám, žije stále stejně skromným způsobem života, i když byl radním, jezdil po Praze na kole, nehromadí své statky, protože nejdůležitější pro něj jsou lidé, vedle nichž žije. Věřím, že zůstane stejný i po svém zvolení do Senátu a bude dělat to, co dělal celý život.

Vaše
Alžběta Rejchrtová