Pátek, 03 Úno 2023
Pouhé tři dny ticha - Mladá fronta DNES - 6.1.2010 PDF Tisk Email

Mladá fronta DNES | 6.1.2010

Praha - Krok je to dobrý, ale jen částečný. Tak vystihuje současnou situaci v okolí Severojižní magistrály aktivistka Alžběta Rejchrtová, předsedkyně občanského sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou. Za práva nájemníků, kteří v okolí silnice žijí a mezi něž patří i ona sama, dlouhá léta bojuje.
Počínaje prvním lednem se začalo zdát, že bude konečně důvod k radosti. Magistrát tu totiž snížil řidičům povolenou rychlost na padesát kilometrů v hodině, což bylo rázem v bytech znát. „Najednou jsme si dokonce mohli otevřít okno nebo poslouchat rádio. Bylo to úžasné,“ řekla Alžběta Rejchrtová o víkendu.
Po dvou všedních dnech plného provozu však nadšení opadlo. „Teď je provoz velký, hluk opět přesahuje únosnou míru,“ podotkla včera Rejchrtová. Klid byl tedy jen první tři dny roku 2010.

 

Podle ní snížení rychlosti o deset kilometrů představuje jeden decibel. Ve zmiňované oblasti se tedy očekávalo od padesátky reálné snížení hluku o dva až tři decibely. Dříve totiž na Severojižní magistrále mohli jet řidiči v jednom směru sedmdesátkou, v druhém osmdesátkou.

Motorky nás v noci budí ze spaní Tamní radnice se ke změně zatím nechce vyjadřovat. „Opatření magistrátu bere naše radnice na vědomí. Platí však jen velmi krátkou dobu na to, abychom měli nějaká vyhodnocení,“ uvedla mluvčí čtvrté městské části Žaneta Pilařová. Dodala, že radnice zatím nemusela řešit žádnou stížnost nebo připomínku k uvedené změně.
Hlavním problémem obyvatel žijících v okolí magistrály nadále podle Rejchrtové zůstává to, že auta rychlost překračují v noci. „Snížení se očekávalo o několik decibelů. Stačilo by dodržování rychlosti kontrolovat radarem. Ten je ale umístěn jen ve směru do města,“ řekla.
Počet aut je v noci mnohonásobně nižší, a tak ve směru z města jezdí řidiči často velmi rychle. „Motorka nebo auto vás tak může vzbudit ze spaní, pokud usnete v pokoji, kde nejsou protihluková okna. V naší oblasti byla naměřena průměrná hladina hluku ve dne 75 a v jednom bodě 77 decibelů. V noci pak 69 decibelů. Přitom limity jsou mnohem nižší,“ doplnila Alžběta Rejchrtová. Podle ní by bylo potřeba zavést ještě další opatření, například protihlukové zábrany v místech, kde nestojí domy přímo u silnice. V nejbližší době to ale nebude, i když na řadě návrhů se magistrát s místními obyvateli shodl.
„Situace na magistrále se zlepší zejména po zprovoznění městského okruhu,“ uvedl pražský radní Martin Langmajer. Další zklidnění přinese podle něj rozvoj hromadné dopravy a vlakového spojení, metro D a regulace vjezdu aut do centra.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha