Neděle, 31 Kvě 2020
Protihluková opatření


Právo na ochranu zdraví v budoucnosti ohroženo

Zatímco my jsme náš spor definitivně vyhráli, velké množství jiných občanů má nyní hlukem trpět. Jsou ohroženi připravovaným nařízením vlády, které má zvýšit hlukové limity o 5 a v některých případech i o 10 dB. V praxi to znamená například, že se podle nových silnic a dálnic nebudou muset stavět protihlukové stěny. Proti této nehumánní úpravě zorganizovala pražská občanská sdružení a představitelé některých  pražských obcí dne 22.12. 2010 v 16 hodin demonstraci před Ministerstvem zdravotnictví na Palackého náměstí.

Přijďte je podpořit!

Jsme pro výstavbu silničních okruhů v Praze a kolem Prahy, ale nesouhlasíme s tím, aby naši spoluobčané trpěli stejným hlukem jako my.

Celý článek...
 
Boj o ticho - Hospodářské noviny PDF Tisk Email

Zdroj: HN.IHNED.CZ | 22. 2. 2008 | původní článek

Mohla by v klidu překládat anglickou literaturu, chodit s čistou hlavou do divadla, scházet se s přáteli a nestarat se o to, co se kolem ní děje. Alžběta Rejchrtová taková není. Klid jí v posledních letech vzala hlučná magistrála pod okny jejího bytu. Místo toho, aby se odstěhovala jinam, nastudovala řadu zákonů a začala bojovat s úředníky.

Alžběta RejchrtováKdyž se před čtyřiatřiceti lety Alžběta Rejchrtová nastěhovala do těsné blízkosti nově vystavěné Severojižní magistrály v Praze, netušila, že přijde čas, kdy se stane obětí decibelů. Už na počátku devadesátých let se pod jejími okny dnem i nocí prohánělo téměř třicet tisíc aut i náklaďáků. Jejich počet každým rokem rostl. Před dvěma lety překročil hranici osmdesát tisíc za den! Přišla chvíle, kdy si řekla: A dost! Letos, koncem ledna, vybojovala s mnoha dalšími lidmi u Městského soudu v Praze naději, že by si po letech už nemusela vkládat do uší želatinové ucpávky pro klidné spaní.

Celý článek...
 
V Praze by se mohlo opět jezdit rychlostí 70 km/h PDF Tisk Email

Zdroj: Lidovky.cz | V Praze by se mohlo opět jezdit rychlostí 70 km/h. Bém vyslyšel řidiče

PRAHA - Teprve od začátku letošního roku platí na některých pražských spojkách a magistrále povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu a magistrát už opět chystá změnu. Rychlostní hranici chce zase zvýšit.

Primátor Pavel Bém (ODS) dal za pravdu některým řidičům a prohlásil, že padesátka je někde nesmyslná. A žehlí si tak pověst před volbami.

Rychlostní hranice by se měla ve vybraných úsecích zvýšit na 70 kilometrů za hodinu. Na padesátku se snižovala kvůli nařízení soudu, který dal za pravdu obyvatelům z okolí severojižní magistrály. Stěžovali si na vysokou hladinu hluku v bytech. Město ji proto muselo snížit na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22. hodině.

Zda omezení rychlosti mělo vliv na hlučnost, podle policie zatím nejde objektivně změřit. Podle obyvatel však citelné bylo.

"Pomohlo nám to. Snížení rychlosti nebylo krokem nejúčinnějším, ale je to krok znatelný," řekla serveru Lidovky.cz Alžběta Rejchrtová, mluvčí sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou.

Celý článek...
 
Petice na odvolání hlavního hygienika ČR MUDr. Michaela Víta PDF Tisk Email

Prohlášení petice:

Mudr. Michael Vít prosazuje zvýšení hlukových limitů a tím se výrazně odchýlil od svého poslání chránit zdraví občanů. Jeho činnost by měla naopak směřovat ke zpřísnění hlukových limitů, neboť hluk v prostředí významným způsobem ovlivňuje zdraví obyvatel.

Argumentace, že není možno stávající hlukové limity dodržet a proto je nutno je zmírnit, považujeme za zcela nepřijatelnou. Hlavní hygienik a také Ministerstvo zdravotnictví by měli být ty orgány, které důsledně dbají na zdraví obyvatel a v souladu se trendem v EU by měli důrazně prosazovat snižování hlukové zátěže společnosti.

Pokud budete chtít petici podpořit, můžete tak učinit >>ZDE<<.

 
Zpomalte, hlučíte! Pomůže padesátka? PDF Tisk Email

Sedmička | 7.1.2010 | Michal Pavec

Kdo jede pomaleji, méně hlučí, spočítali si před časem zastupitelé. Proto musejí Pražané od Nového roku výrazně zpomalit.

Na osmi frekventovaných silnicích si už zvykají na snížení povolené rychlosti ze sedmdesáti na padesát kilometrů. A policie odmítá příliš rychlé řidiče tolerovat.
"Důrazně upozorňujeme všechny řidiče, aby s touto změnou počítali a nejezdili takzvaně po paměti. Žádné přestupkové jednání tolerované nebude, ani být nemůže," varovala před koncem loňského roku policejní mluvčí Eva Miklíková.
Pokud se tedy motorista po silvestru proháněl třeba po Strakonické rychlostí, na kterou byl zvyklý, může už být v tuto chvíli o dva body chudší. Například právě tam začala platit standardní padesátikilometrová rychlost.

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL