Neděle, 25 Čec 2021
SOUD ZRUŠIL ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ NA ADMINISTARTIVNÍ CENTRUM KAČEROV Email

Vážení sousedé,
hrubá stavba Administrativního centra Kačerov již stojí a hyzdí Jihlavskou ulici, nemá však platné rozhodnutí o umístění stavby. Po dvou letech je zrušil soud, který nejprve naši žalobu zamítl s tím, že společenství vlastníků jako právnická osoba nemá oprávnění žalovat, protože nemá právo na zdravé životní prostředí. Nyní došel k názoru, že stavba není v souladu s územním plánem, je příliš objemná a stavební úřad nevypořádal naše námitky, že dále nezákonně zatěžuje již nyní nadlimitně zatížené prostředí. Stavba přivede do naší oblasti asi tisícovku aut, která můžou jezdit ulicí Bítovskou a Jihlavskou. Opět jsme požádali soud, aby zrušil i stavební povolení a stavbu zastavil. Pokud se tak nestane, využijeme tohoto rozsudku jako precedentu, aby se nestavěly další administrativní budovy vedle věžáku Pod Dálnicí a ani osmnáctipatrový kolos na rohu Budějovické a Vyskočilovy.

Jak k tomuto bezpráví mohlo dojít? Byl to společný projekt kmotra pro Prahu 4 Ondřeje Palounka a jeho obchodního partnera Josefa Falgeho, rakouského investora Milana Jendrusáka, a bývalého dvorního architekta Prahy 4 Jiřího Košťála. Ti byli od začátku podporováni místními politiky v čele s bývalým starostou za ODS Pavlem Horálkem. V radě, která projekt doporučila, seděl i současný starosta Pavel Caldr (dříve ODS, nyní Hnutí pro Prahu) a místostarosta Jiří Bodenlos za ČSSD. Ten dokonce o projektu napsal článek do novin „Nemůžeme bránit rozvoji.“ Nyní před volbami všichni „bojují“ proti developerům.

Bez souhlasu politiků by se však v Praze 4 nic nepostavilo. My jako spolek Občané postižení Severojižní magistrálou se snažíme cestou správních řízení a soudů zamezit nárůstu dopravy na magistrálu. Poznali jsme však, že bez politického tlaku je náš boj velmi těžký. Musí nás být prostě v zastupitelstvu více, jak na velké radnici, tak na Praze 4. Proto jsme se spojili se Stranou zelených a s KDU-ČSL. Společně kandidujeme za Trojkoalici a žádáme vás o podporu ve volbách. Naším cílem je, aby se v naší čtvrti nestavěla další železobetonová skleněná monstra a další nájezdové a sjízdné rampy na magistrálu v prostoru Vyskočilovy a Michelské ulice.

Vaši Alžběta Rejchrtová a Daniel Kunc