Pondělí, 05 Čer 2023
Právo na ochranu zdraví v budoucnosti ohroženo

Zatímco my jsme náš spor definitivně vyhráli, velké množství jiných občanů má nyní hlukem trpět. Jsou ohroženi připravovaným nařízením vlády, které má zvýšit hlukové limity o 5 a v některých případech i o 10 dB. V praxi to znamená například, že se podle nových silnic a dálnic nebudou muset stavět protihlukové stěny. Proti této nehumánní úpravě zorganizovala pražská občanská sdružení a představitelé některých  pražských obcí dne 22.12. 2010 v 16 hodin demonstraci před Ministerstvem zdravotnictví na Palackého náměstí.

Přijďte je podpořit!

Jsme pro výstavbu silničních okruhů v Praze a kolem Prahy, ale nesouhlasíme s tím, aby naši spoluobčané trpěli stejným hlukem jako my.

Celý článek...
 
V Praze by se mohlo opět jezdit rychlostí 70 km/h

Zdroj: Lidovky.cz | V Praze by se mohlo opět jezdit rychlostí 70 km/h. Bém vyslyšel řidiče

PRAHA - Teprve od začátku letošního roku platí na některých pražských spojkách a magistrále povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu a magistrát už opět chystá změnu. Rychlostní hranici chce zase zvýšit.

Primátor Pavel Bém (ODS) dal za pravdu některým řidičům a prohlásil, že padesátka je někde nesmyslná. A žehlí si tak pověst před volbami.

Rychlostní hranice by se měla ve vybraných úsecích zvýšit na 70 kilometrů za hodinu. Na padesátku se snižovala kvůli nařízení soudu, který dal za pravdu obyvatelům z okolí severojižní magistrály. Stěžovali si na vysokou hladinu hluku v bytech. Město ji proto muselo snížit na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22. hodině.

Zda omezení rychlosti mělo vliv na hlučnost, podle policie zatím nejde objektivně změřit. Podle obyvatel však citelné bylo.

"Pomohlo nám to. Snížení rychlosti nebylo krokem nejúčinnějším, ale je to krok znatelný," řekla serveru Lidovky.cz Alžběta Rejchrtová, mluvčí sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou.

Celý článek...
 
Stanovisko ke snížení rychlosti na magistrále

Koncem roku 2009 byla na ulici 5. Května snížena maximální povolená rychlost na 50 km/hod. Jedná se o poměrně výrazné snížení rychlosti, protože dosud zde byla povolena rychlost 70 km/hod, respektive v části úseku 80 km/hod. Občanské sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou požadovalo snížení rychlosti v mimosoudním jednání s příslušnými úřady jako jedno z opatření vedoucích ke snížení hlučnosti. Je to krok dobrý, i když ne nejúčinnější vzhledem k velkému počtu vozidel na magistrále.

Celý článek...
 
Boj o ticho - Hospodářské noviny

Zdroj: HN.IHNED.CZ | 22. 2. 2008 | původní článek

Mohla by v klidu překládat anglickou literaturu, chodit s čistou hlavou do divadla, scházet se s přáteli a nestarat se o to, co se kolem ní děje. Alžběta Rejchrtová taková není. Klid jí v posledních letech vzala hlučná magistrála pod okny jejího bytu. Místo toho, aby se odstěhovala jinam, nastudovala řadu zákonů a začala bojovat s úředníky.

Alžběta RejchrtováKdyž se před čtyřiatřiceti lety Alžběta Rejchrtová nastěhovala do těsné blízkosti nově vystavěné Severojižní magistrály v Praze, netušila, že přijde čas, kdy se stane obětí decibelů. Už na počátku devadesátých let se pod jejími okny dnem i nocí prohánělo téměř třicet tisíc aut i náklaďáků. Jejich počet každým rokem rostl. Před dvěma lety překročil hranici osmdesát tisíc za den! Přišla chvíle, kdy si řekla: A dost! Letos, koncem ledna, vybojovala s mnoha dalšími lidmi u Městského soudu v Praze naději, že by si po letech už nemusela vkládat do uší želatinové ucpávky pro klidné spaní.

Celý článek...
 
Pouhé tři dny ticha - Mladá fronta DNES - 6.1.2010

Mladá fronta DNES | 6.1.2010

Praha - Krok je to dobrý, ale jen částečný. Tak vystihuje současnou situaci v okolí Severojižní magistrály aktivistka Alžběta Rejchrtová, předsedkyně občanského sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou. Za práva nájemníků, kteří v okolí silnice žijí a mezi něž patří i ona sama, dlouhá léta bojuje.
Počínaje prvním lednem se začalo zdát, že bude konečně důvod k radosti. Magistrát tu totiž snížil řidičům povolenou rychlost na padesát kilometrů v hodině, což bylo rázem v bytech znát. „Najednou jsme si dokonce mohli otevřít okno nebo poslouchat rádio. Bylo to úžasné,“ řekla Alžběta Rejchrtová o víkendu.
Po dvou všedních dnech plného provozu však nadšení opadlo. „Teď je provoz velký, hluk opět přesahuje únosnou míru,“ podotkla včera Rejchrtová. Klid byl tedy jen první tři dny roku 2010.

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL