Neděle, 03 Čec 2022
Zpomalte, hlučíte! Pomůže padesátka?

Sedmička | 7.1.2010 | Michal Pavec

Kdo jede pomaleji, méně hlučí, spočítali si před časem zastupitelé. Proto musejí Pražané od Nového roku výrazně zpomalit.

Na osmi frekventovaných silnicích si už zvykají na snížení povolené rychlosti ze sedmdesáti na padesát kilometrů. A policie odmítá příliš rychlé řidiče tolerovat.
"Důrazně upozorňujeme všechny řidiče, aby s touto změnou počítali a nejezdili takzvaně po paměti. Žádné přestupkové jednání tolerované nebude, ani být nemůže," varovala před koncem loňského roku policejní mluvčí Eva Miklíková.
Pokud se tedy motorista po silvestru proháněl třeba po Strakonické rychlostí, na kterou byl zvyklý, může už být v tuto chvíli o dva body chudší. Například právě tam začala platit standardní padesátikilometrová rychlost.


Pozor na plynový pedál si řidiči musejí dávat také na Spořilovské, Cínovecké, v ulici 5. května, Liberecké, Kbelské, Na Mlejnku a v Chlumecké.
Při starém zůstaly rychlostní limity v metropoli v podstatě pouze na vnějším okruhu a Jižní spojce. I když ne tak docela OE v noci už na Spojce musejí řidiči udržovat rychlost na standardní osmdesátce, "noční" stovka, od jedenácti hodin v noci do páté hodiny ranní, končí.
Decibely dolů?
Proč to všechno? Magistrála a další hlučné silnice udělaly z řady míst špatné adresy, kde se lidem hůře spí, soustředí a mnohem více než jinde je tam ohrožují civilizační choroby OE třeba cukrovka nebo infarkt.
Lidé bydlící v Legerově ulici u magistrály, kterou denně projíždějí desetitisíce aut, pravidelně v noci musejí snášet více než sedmdesát decibelů.
Maximální hladina hluku, kterou pro noc hygienici v tomto místě povolují, je přitom šedesát decibelů.
"U hlučnějších, hrubozrnných asfaltových povrchů s minimálním podílem nákladní dopravy může nastat pokles o tři až čtyři decibely při snížení rychlosti z osmdesátky na padesátku. U méně hlučného povrchu se snížení projeví méně, asi o dva až tři decibely," řekl Jiří Wolf z magistrátu.
Mírně optimistická je i Alžběta Rejchrtová ze sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou. "Snížit rychlost na padesát kilometrů je jen jedním z kroků, které sníží hluk, ale je to krok dobrý. Deset kilometrů zmenší hluk o jeden decibel, v naší oblasti by to tedy mělo být o tři," řekla Rejchrtová.
Zároveň ale podotkla, že další protihlukoví "koně", připravení v magistrátních boxech, hodně pokulhávají. "Akční plán města na snižování hluku považujeme za nedostatečný. V naší oblasti přijal jako řešení stavbu osmimetrových stěn, které měly stát nejen u magistrály, ale i u nových nájezdových a sjezdových ramp, které se magistrát v těchto místech snažil postavit. Rozhodnutí na ochranné bariéry zrušil v prosinci soud, protože situaci nezlepší," připomněla Rejchrtová spory, které sdružení s Prahou vede.
Proměnné značky Snížení povolené rychlosti je pro zastupitele nejsnazší cestou k uklidnění hlukové hladiny, které jim před časem nařídila Evropská unie. Vysoké ochranné stěny totiž nelze postavit všude a výměnu dlažebních kostek za asfalt zase na řadě míst nemusí povolit památkáři. Koncepční řešení v podobě dokončení vnitřního a vnějšího okruhu je otázkou několika let.
Nižší rychlost navíc nemusí být zcela účinným lékem na unavené uši obyvatel frekventovaných ulic. "Ke snížení hlučnosti při nižší rychlosti nepochybně dochází u nákladních aut. Osobní pak způsobují největší hluk při deceleraci, tedy ubírání plynu. Tam, kde nejezdí nákladní auta, tak bude hluk závislý na plynulosti provozu," vysvětlil dopravní expert Václav Špička z Autoklubu České republiky.
"Nebude-li provoz operativně regulovaný například proměnnými dopravními značkami, kolony se po snížení nejvyšší dovolené rychlosti budou tvořit dál, pokud nebudou ještě větší. A hlučnost provozu se zvýší," varoval Špička před dalšími dopravními těžkostmi.

UZAVÍRKY V METROPOLI * PRAHA 2 * Oldřichova ve směru z centra (ulice uzavřená, oprava propadlého kanálu, doprava vede okolními komunikacemi), platí do 10. ledna * Legerova ve směru do centra (uzavřený pravý jízdní pruh, omezení kvůli testování vlivu uzavírky na zklidnění dopravní situace v Legerově ulici), platí do 15. března * PRAHA 5 * Ke Smíchovu (ulice uzavřená, práce na silnici), platí do 31. března * PRAHA 6 * Patočkova OE křižovatka (oprava povrchu vozovky, provoz převedený do protisměru), platí do 17. ledna * Patočkova ve směru z centra (výstavba provizorní komunikace a stoky, uzavřený levý jízdní pruh), platí do 1. března * Pod Královkou (opravuje se povrch vozovky, jeden jízdní pruh uzavřený, doprava obousměrně zbylou částí komunikace), platí do 17. ledna

Regionální mutace| Sedmička - Praha