Pondělí, 05 Čer 2023
TZ: Nájezdové rampy z Vyskočilovy ulice a kácení stromů Email

V těsné blízkosti školy v Bítovské ulici na Praze 4 má padnout 52 vzrostlých stromů a téměř tisíc metrů čtverečních širokého a hustého keřového porostu. V současné době vede Úřad Městské části Praha 4 řízení o kácení, některé mladší stromy mohou padnout i bez povolení. Mají ustoupit výstavbě nájezdové rampy z ulice Vyskočilovy, která by měla odvést dopravu z Budějovického náměstí a v případě, že bude postaven Podolský most také z Prahy 5, protože by vedle Barrandovského mostu mohlo vzniknout alternativní dopravní propojení ulicí Jeremenkovou, Olbrachtovou a po rampě ven z města. Na magistrálu, která má být podle plánů magistrátu zklidněna, by tak mohly proudit další tisíce aut. Spolek Občané postižení Severojižní magistrálou, který vede Alžběta Rejchrtová, současná zastupitelka Městské části Praha 4 za Stranu zelených organizuje petici proti kácení i proti výstavbě ramp. Za první den během necelých tří hodin se před školou v Bítovské ulici podepsalo 110 lidí.

Plán postavit v oblasti Vyskočilova a Michelská nájezdové a sjízdné rampy je starý více než dvacet let. Občané postižení Severojižní magistrálou po stejnou dobu proti těmto záměrům bojují. Alžběta Rejchrtová k tomu říká: „Je to nekonečný příběh, před dvaceti lety jsme také organizovali petici a za 14 dnů jsme nasbírali 1100 podpisů, nejvíce právě ve škole v Bítovské. Tehdy nás podporoval i pan ředitel Novák. Potom mu však slíbili místo naprosto zničeného prostředí náhradní tělocvičnu a on obrátil. Další tisíce aut mu už nevadí ani to, že pokácené stromy a keře už nebudou zachytávat nebezpečný polétavý karcinogenní prach. Proti nájezdovým a sjízdným rampám v úseku Vyskočilova a Michelská byl řadu let i Odbor životního prostředí na magistrátu, právě proto že životní prostředí je zde jedním z nejhorších v Praze. V posledních letech však začal tvrdit, že imise z dopravy zachytí protihluková bariéra, což je odborný nesmysl, a se stavbami souhlasí. Několikrát příslušná ministerstva zrušila územní rozhodnutí na rampy, nyní je však odvolacím orgánem magistrát, a tak nám zbyl jen soud. Na poslední územní rozhodnutí na rampu u školy jsme podali žalobu. Magistrát se však neustále snaží rampy prosadit, jsou dokonce i v novém Metropolitním plánu, přestože město tvrdí, že chce magistrálu zklidňovat. Považujeme to za naprosto absurdní“, uzavírá Alžběta Rejchrtová.

Daniel Kunc, který má ve škole v Bítovské dvě děti k tomu dodává: „Je pravda, že podle původního zastaralého konceptu dopravy nájezd na magistrálu směrem z města chybí, protože komunisté se ho neodvážili v těsné blízkosti školy postavit. Naše současná politická reprezentace, která se chlubí tím, že chce napravit největší infrastrukturní omyl minulé doby, však chce přivést našim dětem i nám, kteří zde bydlíme, pod okny další tisíce aut, možná i desetitisíce, bude-li postaven silniční Podolský most. Vidím v tom faleš a naprosté pohrdání lidmi, kteří bydlí u magistrály.“

 

 

Mgr. Alžběta Rejchrtová
předsedkyně spolku Občané postižení Severojižní magistrálou
zastupitelka za Stranu zelených Městské části Praha 4

 

Daniel Kunc
Občané postižení Severojižní magistrálou
Strana zelených

 

Přílohy:

Situační zákres rampy (pdf)

PETICE proti rampám (pdf)