Pondělí, 28 Zář 2020
POKRAČUJEME V BOJI PROTI HLUKU A ZNEČIŠTĚNÍ Z MAGISTRÁLY – DĚKUJEME ZA PODPORU VE VOLBÁCH PDF Email

Před rokem a půl jsme vyhráli soud proti Hlavnímu městu Praze kvůli hluku z magistrály. Magistrát se dovolal k Nejvyššímu soudu a ten po roce odložil vykonatelnost rozsudku na dobu, kdy o něm rozhodne. To se má stát nejpozději do měsíce. Protože naše žaloba a argumentace byly skvěle vedeny, nemohou být naše práva tímto rozhodnutím popřena. Jsem přesvědčena, že soudní cesta, kterou jsme zvolili, je nejúčinnější, i když zdlouhavý prostředek, jak přimět úřady, aby řešily nárůst aut, hluk a znečištění v naší oblasti.

Podařilo se nám zatím dosáhnout snížení rychlosti na magistrále, zabránit výstavbě benzínové pumpy a nájezdové rampy v těsné blízkosti Základní školy Bítovská a sjízdné rampy u ul. Jihlavská na Michelskou. Ale to nestačí, kromě soudní cesty musíme zvolit i cestu politickou, abychom prosadili skutečně účinná protihluková opatření a snížili znečištění v naší oblasti. Soud totiž nařizuje jen snížení hluku na 60 dB ve dne a 50 DB v noci a ponechává na městě, jaké prostředky k tomu zvolí.

Zatím se s námi vedení velké radnice, která je zcela ovládána ODS, vůbec nebavilo. Za snížení rychlosti můžeme pouze poděkovat bývalému radnímu pro životní prostředí Petru Štěpánkovi (SZ), který je společně s naším sdružením vehementně prosazoval. Za pomstu ostatních radních či hájení osobních zájmů považujeme prodej lipové aleje v Jihlavské ulici pro výstavbu Administrativního centra Kačerov, tzv. bariérového objektu, který by přitáhl další tisícovku aut a odrazil hluk na domy Pod dálnicí. Ani vedení radnice Městské části Praha 4, se nás nezastalo a s prodejem aleje a plánovanou výstavbou souhlasilo.
Je nutné změnit poměry na obou radnicích hlavně proto, že musíme zastavit další příval aut do naší oblasti.

Bude se projednávat nový územní plán: v něm musí být pozemek v Jihlavské změněn zpět na zeleň (stavbě zabráníme ve správním řízení), dále se musí změnit funkční využití pozemku u věžáku Pod dálnicí, aby na něm mohla být místo administrativních budov postavena buď vysoká škola nebo vědecké pracoviště. Koncept územního plánu stále počítá s vedením tramvajové trati do Hodonínské. Tomu musíme zabránit. Přestože dopravní rampy  na magistrálu již v konceptu ÚP nejsou na původním místě, radnice MČ Praha 4 je prosazuje o kus dál (viz. www.kauza-magistrala.net), chce přeměnit Kačerov v nový uzel automobilové dopravy, čímž by docházelo ke kolonám na magistrále i v ulici Michelská.

Navrhla sice, aby byla magistrála v naší oblasti skryta pod zem, avšak toto řešení je velmi drahé a je otázka, kdy a zda  bude vůbec realizováno. Budeme trvat na polozavřeném tunelu, jenž by se měl financovat i z prostředků developerů, kteří ověšují magistrálu stavbami přitahujícími dopravu. Má se postavit ještě 43 administrativních budov, které vyprodukují v oblasti mezi Pankrácí, Budějovickou a Kačerovem  89 000 jízd denně, což je téměř stejný počet aut jako je už nyní na magistrále. Některým z těchto staveb se dá ještě zabránit.
Dlouhodobě spolupracuji se Stranou zelených, která nám jako jediná pomáhala v boji proti rampám i proti hluku. Proto jsem se rozhodla za ni kandidovat do zastupitelstva Městské části Praha 4 a zastupitelstva Hl. města Prahy. Sestavila jsem kandidátku z lidí, kteří jsou stejně jako já  členy občanských sdružení, hájí zájmy místních obyvatel proti zájmům developerů a vystupují proti nesmyslným investicím z veřejných rozpočtů. Je jím například Zdeněk Holeček (Občanské sdružení Pankrácká společnost), nebo Marie Jelínková (o.s. Tilia- za záchranu zeleně).
V komunálních volbách nejde o to, volit doprava či doleva. Volte ty, kteří skutečně hájí vaše práva .na zdraví a zdravé životní prostředí. Prosím vás proto o váš hlas pro Stranu zelených.

Alžběta Rejchrtová (o.s. Občané postižení SJ magistrálou)

kandidátka do zastupitelstva MČ Praha 4 a Hl. města Prahy