Sobota, 25 Bře 2023
Administrativní centrum Kačerov alias Green Line u soudu Email

Mezi ulicí Jihlavskou a magistrálou, na místě, kde stála lipová alej, roste 174 metrů dlouhý železobetonový skleněný objekt, který má do naší oblasti přitáhnout každý den asi tisícovku aut, zhoršit provětrávání a odrazit hluk na domy Pod Dálnicí. Na tuto stavbu jsme podali dvě žaloby na územní rozhodnutí a stavební povolení. Doufali jsme, že když je tato stavba v rozporu se zákony o ochraně ovzduší a veřejného zdraví a stávající judikaturou, soud vyhoví naší žádosti o odkladný účinek a stavbu zastaví. Nestalo se tak. V dubnu nám soud sdělil, že má všechny podklady potřebné pro konečné rozhodnutí, které vydá do konce června. Teprve koncem září vydal soud rozhodnutí, že se naše žaloba zamítá, odůvodnění chybělo. Dočkali jsme se ho až o více než měsíc. Soud sdělil, že společenství vlastníků nemá aktivní legitimaci k žalobě, jinými slovy není oprávněno žalovat, protože jako právnická osoba nemá právo na zdravé životní prostředí. Soudce neuvedl žádnou judikaturu, kterou by podpořil svůj právní názor, pouze se vyslovil, že se neztotožňuje s judikátem Nejvyššího soudu, který společenstvím vlastníků v naší žalobě proti magistrátu kvůli hluku aktivní legitimaci přiznal. Věcnou stránkou sporu se vůbec nezabýval. Podali jsme proti tomuto rozsudku kasační stížnost. Soudní spor dovedeme do konce, přestože je možné, že stavba bude dokončena. Případné rozsudky chceme využít v řízeních na další stavby, které nám u magistrály hrozí. Jedná se o administrativní centrum na rohu Budějovické a Vyskočilova, na něž právě probíhá EIA (stejný investor) a plánovanou, zřejmě opět, administrativní zástavbu vedle věžáku Pod Dálnicí.

Celý článek...
 
Developer altruista Email

„Vlastně pomáháme Praze 4 s plněním jejích povinností, které jí uložil dokonce soudní výrok.“, prohlásil pan Milan Jendrusak ze společnosti Karimpol v článku autora Petra Býma s názvem „Kačerovská Green Line – mírně netradiční kanceláře“, který byl publikován dne 8.10.2013 na webu Stavební fórum.

Celý článek...
 
Marketingový trik developera: The Green Line Email

Pravděpodobně kvůli negativní publicitě spojované s názvem Administrativní Centrum Kačerov přejmenoval developer tento projekt marketingově vhodnějším názvem. Mezi Severojižní magistrálou a Jihlavskou ulicí v Praze 4 na bývalém zeleném pásu s lipovou alejí se tedy nyní staví "The Green Line Kačerov" (www.greenlinekacerov.cz).

Celý článek...
 
Boj za záchranu zeleně Email

ČTNa desítkách míst naší republiky bojují občané za záchranu zelených ploch.

Podívejte se na pořad České televize "Nedej se" z 29.4.2012, který dokumentuje čtyři případy střetu občanů Prahy s komerčními zájmy. Mezi jinými i vykácení zeleného pásu v Jihlavské ulici.

Přehrávání spustíte kliknutím na logo České televize.

 
„Přesazování“ pětapadesátiletých stromů u magistrály Email

V sobotu ráno (17.3.2012) začalo brutální „přesazování“  čtyř  stromů, které na zeleném pásu oddělujícím ulici Jihlavskou od rušné magistrály stály v cestě výstavby 174 metrů dlouhému Administrativnímu centru Kačerov.  Rakouský developer českého původu, Milan Jendrusak, ještě nemá platné územní rozhodnutí, proti němuž se odvolali občané z přilehlých ulic, ale šedesát pět lip se mu podařilo vykácet již v prosinci, protože byly takzvaně podměrečné, s obvodem kolem 50-60 cm.  Na další stromy lípy a javory,  největší  s obvodem 164 cm, starý 55 let, by musel mít povolení ke kácení, které by mohl získat až s platným stavebním povolením, a proto se již v prosinci snažil využít skuliny v zákoně o ochraně přírody a stromy přesadit. Na tento úkon povolení nepotřeboval, avšak Česká inspekce životního prostředí s ním na upozornění občanů zahájila řízení o poškozování stromů a předběžným opatřením přesazování zastavila do doby, než prokáže, že zapěstoval kořenový bal tak, aby  stromy po přesazování nezahynuly. Ministerstvo životního prostředí však předběžné opatření zrušilo, protože shledalo, že je ekologičtější stromy přesadit než pokácet.

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí123DalšíKonec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL